Nazaj

e-ZDRAVA PREHRANA

Recenzija e-gradiv »OPKP registration, login, profile and dietary recommendations editing« in »OPKP: my diet planner« avtorjev Patrika Pucerja, Mojce Bizjak in Tamare Poklar Vatovec


dr. Ana Petelin
Univerza na Primorskem, Fakulteta za vede o zdravju

Predstavitev e-učbenika zdrava prehrana, ki je namenjen predvsem študentom, nam v današnjem sodobnem času ponuja številne alternative, ki nam omogočajo neprestano izboljšavo kakovosti učnega procesa.

Avtorji najprej v prvem delu zelo sistematično in pregledno vodijo uporabnika skozi proces registracije na samo spletno aplikacijo, zatem pa ga sistematično vodijo čez pregled posameznikovih izračunov osnovnih priporočil, opazovanih hranil, referenčnih vrednost hranil ter referenčnih vrednosti živil.

V drugem delu e-učbenika pa avtorji sistematično in na enostaven način predstavijo uporabniku aplikacijo načrtovanja svojih jedilnikov oziroma načrtovanja svojih prehranskih navad in jim predstavijo kako prilagoditi svoj jedilnik, da bo ustrezal njegovemu priporočenemu vnosu skladno s prehranskimi priporočili.

Učbenik ocenjujem kot zelo dobrodošel priročnik za vsakega uporabnika, ki si želi v obširni bazi jedi, ki ga ponuja spletna aplikacija, poiskati jed, ki jo želi zaužiti ali pa preveriti njihovo prehransko vrednost. Najdene jedi si lahko sestavi v obroke ali pa si lahko načrtuje svoj jedilnik.



doc. dr. Boštjan Žvanut
Univerza na Primorskem, Fakulteta za vede o zdravju

Odprta platforma za klinično prehrano (v nadaljevanju OPKP) je spletno orodje za spremljanje prehranskih navad ljudi. Omenjeno orodje je v konzorciju partnerjev Odseka za računalniške sisteme Instituta Jožef Stefan in podjetja Sonce.net - digitalni marketing. V projektu sodelujejo Onkološki inštitut Ljubljana, Enota za klinično prehrano in dietoterapijo; Pediatrična klinika UKC, Služba za nutricionistko, dietetiko in bolniško prehrano; Inštitut za varovanje zdravja; CINDI Slovenija. Podpirajo ga številne ključne institucije na področju prehrane. Ključ za kakovostno delovanje omenjene platforme so primerna navodila, ki uporabnikom pomagajo, da OPKP začnejo uporabljati in izkoristijo prednosti, ki jih omenjena platforma ponuja.

Pri pregledu portala OPKP ni zaslediti multimedijskih e-vsebin, ki bi uporabnika uvedle v OPKP. Skladno s tem je skupina zgoraj navedenih avtorjev razvila dve e gradivi, in sicer: gradiv »OPKP registration, login, profile and dietary recommendations editing« (v nadaljevanju e-vsebina 1) in »OPKP: my diet planner« (v nadaljevanju e-vsebina 2).

V prvi e-vsebini uporabnikom se na jasen način prikaže postopek prijave v OPKP. Omenjena e-vsebina ima na voljo priročno kazalo, ki uporabniku olajša navigacijo. E-vsebina predstavi natančno vse korake, tudi tiste, ki se nanašajo na registracijo v e-mailu. Besedilo je jasno, razumljivo tudi laiku. Poseben poudarek je na ureditvi porfila, ki je ključen element za normalno, uporabniku prilagojeno delovanje OPKP.

V drugi e-vsebini se uporabnikom na preprost način prikaže postopek izdelave jedilnika s pomočjo OPKP. Omenjena e-vsebina, podobno kot e-vsebina 1, ima na voljo priročno kazalo, ki uporabniku olajša navigacijo. E-vsebina predstavi natančno vse korake postopka izdelave jedilnika s pomočjo OPKP, besedilo je napisano v preprostem jeziku, razumljivemu tudi laiku. Po moji oceni uporabnik že po prvem pregledu e-vsebine lahko dobi dovolj informacij in je sposoben si načrtovati svoj jedilnik. Omogočeno je tudi postopno spremljanje e-vsebine, kjer uporabnik lahko e-vsebino zaustavi in postopek ponovi na OPKP.

Razviti e-vsebini predstavljata lep primer uporabe e-izobraževanja v pedagoškem procesu in predstavljata dober primer, ki ga je možno preprosto vključiti pri poučevanje Informatike v zdravstvu oz. sorodnih predmetov. Obe e-vsebini sta atraktivni in privlačno narejeni ter dostopni tudi uporabnikom mobilnih naprav kot so pametni telefoni in tablice. Vsekakor omenjeno e-vsebino priporočam vsem izobraževalcem, strokovnjakom, in laikom, ki ji to področje zanima in ki bodo OPKP uporabljali.